DOĞRU LAPTOP KULLANIMI NASIL OLMALI?

Gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayarlar, evde ve işte adeta imdadımıza yetişiyor. Nitekim masaüstü bilgisayarların sabit olması kullanıcıları daha fonksiyonel olan taşınabilir bilgisayarlara yöneltiyor. Bilinen adıyla laptoplar gerek ev gerekse iş hayatında oldukça fazla tercih ediliyor. Peki laptobumuzu kullanırken nelere dikkat edersek hem cihazımızı korur hem daha yüksek performans elde ederiz?

-Toza karşı dikkat!

Bilgisayarların baş düşmanı toz diyebiliriz. Bu nedenle laptobumuzu kullanırken aşırı toz barındıran mekânlarda kullanmamalıyız. Özellikle laptobun hoparlör kısmına dikkat edilmeli, mümkün mertebe tozdan arındırılmalıdır.

Sıvı tüketirken dikkat!

Elektronik aletlerin baş düşmanı sıvıdır. Laptop kullanırken çay, kahve veya su içiyorsanız bu cihazınız için oldukça tehlikelidir. Şayet olası bir kazada cihazınız su ile temas edebilir ve cihazınızın işlemcisi yanabilir. Uzun süre laptop başında kalıyorum, çaysız yapamam diyorsanız yapmanız gereken klavyenin üzerine silikon örtü almanızı öneriyoruz.

Batarya kullanımı nasıl olmalı?

Kullanıcıların en fazla hata yaptığı konu, hiç şüphesiz batarya kullanımıdır. Laptop kullanırken devamlı surette elektriğe bağlı kullanırsanız, cihazınızın bataryası işlevini yitirecektir. Şayet laptobunuzu bu şekilde kullanacaksanız batarya yüzde elli doluyken sökün ve bu şekilde kullanın. Ayda bir defa bataryanızı laptoba takıp, şarjda olmadan batarya boşalana kadar kullanın sonra tekrar yüzde elli seviyesine gelene kadar şarj edip sökebilirsiniz.

Laptobun kullanıldığı zemin nasıl olmalı?

Laptop kullanıcıların yaptığı hatalardan birisi de yumuşak, tüylü zeminlerde kullanımdır. Laptoplar düz, sert zeminlerde, fanı rahat çalışabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Şayet koyduğunuz zemin fanın çalışmasına mani olursa, cihaz ısınacak ve belli bir süre sonra işlemcisi zarar görecektir. Bu nedenle laptop kullanırken cihazın fanının rahat çalışabilmesine olanak verecek zeminlerde kullanmaya dikkat etmeliyiz.

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico