HAFIZA DOSTU BESİNLER

İnsan hafızası çok değerli bir hazinedir. Hayatımızın başlangıcından yaşadığımız ana kadar öğrendiğimiz, yaşadığımız, gördüğümüz, acı, tatlı hatıralarımız kısacası bizi biz yapan her şey hafızamız da yer alır. Bazen oturur geçmişe yolculuk yapar bazen eski bir dostla anıları yad ederiz. Bu nedenledir ki unutmak her insana büyük bir acı verir. Bazı insanlar hastalık, kaza gibi nedenlerle hafıza kaybına uğrarlar, maalesef en yakınlarını en sevdiklerini dahi tanımazlar. Ve bu problem dünyanın en büyük yıkımı olur.

Hafızanın yaşla beraber zayıfladığı besin tüketimi ile alakalı olmadığı düşünülürdü. Oysaki bilimin ilerlemesi, yapılan araştırmalar tüketilen besinlerden tutunda, yapılan spor ve egzersizlere kadar birçok faktörün hafızayı etkilediği gerçeği ortaya çıkmıştır. Sağlıklı beslenir, beyin dostu gıdalar tüketir ve egzersiz yaparsanız yaşınız ilerlese de güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz. O zaman doğru beslen, sporla yaşa, güçlü hafızayla yaşlan parolasını kullanabiliriz.

Balık Tüketimi Hafıza İlişkisi

Balık tüketimi konusunda uzmanların ısrarcı olduğunu bilmeyen yoktur. Çünkü balık oldukça sağlıklı bir protein kaynağıdır. Yağlı besinler yağ oranlarının yüksekliği nedeniyle hafıza için çok tavsiye edilmez. Bu durumun en büyük istisnası balıktır. Balık hafızayı güçlü tutan Omega-3 yönüyle zengindir. Özellikle somon ve ton balıkları fazlaca Omega-3 içermektedir. Beynin ihtiyacı olan Omega-2 yağ asitlerini böylece almış oluruz. Haftada en az 2 defa balık tüketimi bunama ve Alzheimer hastalığına karşı önemli bir önleyici olacaktır. Aşırı Omega-3 alınması da tavsiye edilmemiştir.

Sebze Tüketimi

Bazı sebzelerin hafızayı arttırdığı tespit edilmiştir. Özellikle kuşkonmaz, ıspanak ve brokoli gibi K vitamini içerikli sebzeler hafızayı güçlendirmektedir. Polifenol içeren sebzeler beyin hasarlarını tedavi etmektedir. Kırmızı lahana polifonelce zengin bir sebzedir. Fisetin denilen madde ise uzun süre alınması halinde hafızayı arttırdığı tespit edilmiştir. Kırmızı soğan fisetince zengin bir sebzedir.

Meyve Tüketimi

Bazı meyveler antioksidanca zengindir, antioksidan ise hücre hasarına neden olan etmenlere karşı vücudu korur. Çilek, böğürtlen ve yaban mersininin hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir. Kırmızı üzüm, portakal, kivi, elma gibi meyveler son derece sağlıklı, beyin ve hafıza dostu gıdalardır.

Hafıza Dostu Besinleri Sayalım

Süt ve Süt Ürünleri: Hayvansal gıdalar arasında sayılan süt, yoğurt, peynir proteince zengin besin kaynaklarıdır. Vücudun gelişmesine katkı sağlar ve hafızanın odaklanmasını arttırır.

Yeşil Çay: Düzenli yeşil çay kullanımının kolestrolü düşürdüğü ve Alzheimer karşı önleyici etkisi dillendirilmektedir.

Çikolata: Siyah çikolata ya da bitter çikolata vücudun endorfin salgılamasını sağlar. Endorfin arttıkça odaklanma artar ve ruh hali yukarı çıkar. Çikolatadan gerçek manada istifade için kakao ile üretilenleri tercih etmeliyiz.

Kuruyemiş: Kabak çekirdeği tüketimi beyin kavramasını arttırır, uykusuzluğa iyi gelir.

Kepekli Tahıllar: Belleği korur, konsantrasyonu artırır.

Ispanak: Hafıza dostudur. Tüketimine önem verilmelidir.

Yumurta: Hafızanın gelişmesini sağlar.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico