İNTERNET BAĞIMLILIĞI

İnsanlık tarihi boyunca hep ilerlemiş, kendi konforunu arttırmak için çaba sarf etmiştir. Hayatın devamı için yaşamsal faaliyetlerin tedariki için ilerlemeler olduğu gibi kimi zamanda eğlenceye yönelik ilerlemeler gerçekleşmektedir. Tarımsal üretim için ilerlemeler veya müzik dinlemek için geliştirilen teknolojiler örnek olarak verilebilir.

            Günümüzün belki de en muazzam keşfi internettir. Alışveriş, araştırma, iletişim, banka işlemleri, bilgi envanteri gibi birçok alanda elimizin altında bir hazine yatmaktadır. Ancak her icadın doğru zamanda doğru ihtiyaçlar için kullanımı çok önemlidir. Yoksa en masum malzeme bile insanoğlu için zararlı bir alete dönüşebilmektedir. Nitekim internet, bizlerin hayatını kolaylaştıran, yaşam konforumuzu arttıran güzel bir ilerlemedir. Kilometrelerce uzaktaki arkadaşımızı görerek onunla hasret giderebiliriz. Saatlerce banka kuyruklarında beklemek yerine cep telefonumuz ya da tabletimizle internet bankacılığı vasıtasıyla yapacaklarımızı gerçekleştirebiliriz.

            Teknolojinin hızla ilerlemesi güzel olduğu kadar beraberinde problemleri de ortaya çıkmaya başladı. Akıllı cep telefonları sayesinde yanımızda bilgisayarımızı taşır olduk tabi ki beraberinde yanımızdan ayırmadığımız bir radyasyon fabrikamızda oldu. İnsan için en önemli ihtiyaçlardan birisi iletişim kurmaktır. Muhatabımızla göz göze bakarak sohbet etmemiz psikolojik bir ihtiyaçtır. Fakat akıllı telefon ve internet artık aile içi iletişimi bile tehdit eder bir hal aldı. Aynı evin içinde aynı oda da birbiriyle konuşmayan bireyler olduk. İnternet bağımlılığı, insanları psikolojik olarak eritmekte, ailelerin parçalanmasına kapı açmakta, sorunlu çocukların yetişmesine neden olmaktadır.

            Hafta sonu bir yere gitmeyi planlıyor ve ilk aklınıza gittiğiniz yerde internet rahat çeker mi, kaygısı yaşıyorsanız korkarım siz de internet bağımlısısınız. Gün içerisinde internete girmediğinizde hayatınızda önemli bir eksiklik hissediyorsanız tehlike çanları kapınızda diyebiliriz. İradenizi doğru kullanmaz ve problemi kabul etmezseniz ilerde daha büyük problemleriniz olacaktır.

            İnternet bir insan için ekmek ya da su değildir. O olmadan yaşayabilir, mutlu olabilirsiniz. Nitekim bugün internetle tanışmamış milyonlarca insan var ve yaşıyorlar. İnternet, insanlar için portakallı ördek diyebiliriz. Yemesek de kaybedeceğimiz çok bir şey yok. Ancak internet bağımlılığının bize kaybettirecekleri oldukça fazladır. Bu nedenle doğru internet kullanımını öğrenmeli ve hayatımızı karartmasına müsaade etmemeliyiz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico