İskender PALA

Ünlü yazar İskender Pala

8 Haziran 1958 tarihinde Uşak'ta dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimine Uşak ilinde başlayan PALA, Lise eğitimini Kütahya'da tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için İstanbul'a gelen yazar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirmiştir.

 

1982 yılında öğretmen subay olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığında göreve başladı. 15 yıla yakın çeşitli rütbelerde görev yaptı. 1996 yılında yüzbaşı rütbesindeyken Türk Silahlı Kuvvetlerden ihraç edildi.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yaparken araştırma faaliyetlerini sürdürdü, üniversitelerde ders vermeye başladı. İstanbul Üniversitesinde Tez çalışmalarına başladı, 1983 yılında Doktorasını tamamladı.Aynı üniversitede 1993 yılında doçent oldu. 1998 yılında Kültür Üniversitesi'nde profesör oldu.

 

1980 yılında F.Hülya AVCI ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden iki kız, bir erkek çocuğu dünyaya geldi.

 

Divan Edebiyatı denildiğinde ilk akla gelen yazarlardan biri olan PALA, yazdığı birçok romanla satış rekorları kırdı. Romanlarında kullandığı üslup okuyucu tarafından benimsenen yazar, peş peşe çıkardığı kitaplarla güncelliğini hep korudu. Tarihi karakterleri romanlarında konu olarak işleyen PALA, tarihi sevdirdiği gibi insanların işlenen konulara ilgi duymasını da sağlıyor.

 

            Akıcı üslubu, merak uyandıran anlatım tarzı, sürükleyici tarzı ile okuyucu kitlesini her gün arttıran PALA, özellikle aşk temalı romanlarındaki tanımlamalarıyla büyük beğeni topluyor.

 

Yayınlanmış Başlıca Kitapları:

-Kitab-ı Aşk

-Od

-Katre-i Matem

-Şah Sultan

-Efsane

-Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk

-İki Dirhem Bir Çekirdek

-Mihmandar

-Bülbülün Kırk Şarkısı

-Aşkname

-Leyla ile Mecnun

-Aşka Dair

-İki Darbe Arasında

-Ah Mine'l Aşk

-Karun ve Anarşist

-Ayine

-Müstesna Güzeller

-Dört Güzeller : Toprak, Su, Hava, Ateş

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico