Dünya üzerinde tanınan en ünlü siyasi liderlerden biri Malcom X’tir. 1925-1965 yılları arasında yaşamış olan siyahi lider, Amerika’daki siyahi insanları etkilemiş ve kitleler halinde İslam'a girmelerini sağlamıştır.

               

Amerika’da doğan Malcolm X, 7 kardeşe sahipti. Babası siyah ırkı istemeyenler tarafından öldürülmüş, annesi zorlu bir mücadelenin içerisinde kendisini bulmuştur. Maddi durumun kötü olması ve baskılar neticesinde akıl hastanesine düşmüştür. Refah kurumu tarafından kardeşi ve kendisi çeşitli ailelerin yanına evlatlık olarak verilmiştir. Ailenin dağılma süreci de böylece başlamıştır. 13 yaşında Islah evi okuluna gönderilen Malcolm, beyaz insana karşı olumsuz düşünceleri ilk defa bu yıllarda atılmıştır.

 

                Okul yıllarında oldukça başarılı olan Malcolm, hitabet de ki yeteneği ile hep kendisini hissettirmiştir. Lise yıllarında gelecekteki meslek seçimi sorulduğunda avukat yanıtını vermiş, öğretmeninin sırf zenci olması nedeniyle bu mesleği seçmesinin hayal olduğunu söylemesi nedeniyle okulu bırakmıştır. Küçük yaşta çalışma hayatına başlayan Malcolm, çok çeşitli işler yapmıştır. Hayat hikayesini anlatırken uyuşturucu satışı, kadın ticareti gibi en pis işlere bile bulaştığını ifade etmiştir. Nitekim 20 yaşında hırsızlık suçuyla hapishaneye düşmüştür.

                Malcolm hapishane hayatıyla beraber büyük bir dönüşüm yaşamıştır.e  İlk defa İslamiyetle bu yıllarda karşılaşmıştır.Siyahi milliyetçiliği savunan, Tanrı'nın da siyah olduğuna inanan Erijah Muhammed’in sempatizanlarıyla tanışmıştır. Öteden beri beyaz ırka duyduğu öfkenin savunucusu olan bu grup fazlasıyla ilgisini çekmiştir. Hapishane yıllarında çok sayıda kitap okuyan Malcolm kendisini ileri düzeyde geliştirdi. Erijah Muhammed ile hapishanede mektuplaşmayla başlayan diyalogu onun Müslüman olmasını sağladı. Artık ismi Malik El-Şahbaz olmuştu.

                1952 yılında hapishaneden çıktıktan sonra Erijah Muhammed’in kurduğu Nation of Islam hareketine katıldı. Konuşma yeteneği ve ateşli konuşmaları onun hızla ilerlemesine ve cemaatin en etkili figürü olmasını sağlamıştır. Artık yalnızca siyahlar değil tüm Amerika hatta dünya Malcolm X'i tanımaya başlamıştı.

            Malcolm X'in bu yükselişi Erijah Muhammed'i rahatsız etmeye başlamıştı. Geri planda kaldığını düşünen Erijah, Malcom X'in etkinliğine son vermek istiyordu. Nitekim Erijah bu düşünceleri planlarken hakkında peş peşe skandallar ortaya çıkmış ve otoritesi iyice sarsılmıştı. Malcolm X için geçen bu buhranlı dönemler Hac daveti ile son buldu. Suudi Arabistan'a giden Malcolm X, hapishanede öğrendiği İslam'ın gerçek İslam olmadığını, Erijah Muhammed'in öğretilerinin İslam'a aykırı olduğunu öğrendi. Hac dönüşü gerçek bir Müslüman oldu. Erijah Muhammed'in kurduğu Nation of Islam hareketinden ayrılarak Muslim Mosque (Mart 1964) ve Organization of Afro-American Unity (Haziran 1964) adlı teşkilâtları kurdu. Siyah ırkın üstünlüğünü savunmayı terk ederek siyah-beyaz kardeşliğini savunmaya başladı. Ancak peşpeşe tehditler almaya başladı, evi kundaklandı.

21 Şubat 1965 tarihinde Harlem'de konuşma yaparken şehit edildi. Cinayeti üstlenen olmasa da Erijah Muhammed, CIA işbirliği ile gerçekleştirildiği hep dillendirildi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. kahramankazansektor.com | 2020

Iyzico